Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Geografija>Lietuvos poreikiams gaminami ortofotografiniai žemėlapiai

Lietuvos poreikiams gaminami ortofotografiniai žemėlapiai

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849505152
Aprašymas

Įvadas. Techniniai ir organizaciniai ortofotografinių žemėlapių gamybos aspektai. Tyrimo objektų fizinė geografinė charakteristika. Trumpas ortofotografinių žemėlapių gamybos technologijos aprašymas. Ortofotografinių žemėlapių Lietuvos teritorijoje gamybos apžvalga. Ortofotografinių žemėlapių panaudojimas. Tyrimų objektų fizinė geografinė charakteristika. Lauko matavimo ir duomenų apdorojimo metodika. Reikalavimai planiniam geodeziniam pagrindui. Reikalavimai lauko matavimų tikslumui ir prietaisų parinkimas. Geodeziniai lauko matavimai. Ortofotografinių žemėlapių Tikslumo tyrimo metodika. Taškų skaitmeninimas ir vektorizavimas ortofotografinių žemėlapių analoginėje bei skaitmeninėje formose. Vektorizavimo tikslumo įvertinimas. Ortofotografinių žemėlapių tikslumo analizė. Vektorizavimo ir skaitmeninimo ortofotografiniuose žemėlapiuose tikslumo analizė. Sisteminių klaidų kaupimosi ir jų dinamikos tyrimas. Ortofotografinių žemėlapių tikslumo tyrimo darbų ekonominis pagrindimas ir sąmatos sudarymas. Darbų sauga. Darbų saugos instrukcija atliekant kameralinius darbus. Gamybinės patalpos apšvietimo skaičiavimas. Išvados.

Ištrauka

Diplominio darbo tikslas – įvertinti Lietuvos poreikiams gaminamų ortofotografinių žemėlapių tikslumą ir naudojantis gautomis išvadomis nustatyti jų panaudojimo galimybes įvairiose ūkio šakose. Ortofotografinis žemėlapis – pagal tam tikrą technologiją apdorotos aerofotonuotraukos. Gali būti gaminami tiek skaitmeninėje, tiek analoginėje formoje.
Įvertinant tikslumą, nustatomos taškų, atpažįstamų skaitmeniniuose ir analoginiuose (rastrinio pavidalo) žemėlapiuose tikslios koordinatės, kurios palyginamos su tų pačių taškų koordinatėmis, gaunamomis vektorizuojant skaitmeninius ortofotografinius žemėlapius ir digitalizuojant (skaitmeninant) analoginius ortofotografinius žemėlapius. Tuo būdu, laikant geodeziniais metodais gautas koordinates nustatytomis be klaidos, gaunami koordinačių skirtumai, charakterizuojantys sudaromų žemėlapių bei vektorizavimo ir skaitmeninimo tikslumą.
Ortofotografiniuose žemėlapiuose atpažįstamų taškų tikslių koordinačių nustatymas buvo atliktas sudarant planimetrinius ėjimus. Darbui buvo naudojamas elektroninis tacheometras "GEODIMETER 520N". Ortofotografinių žemėlapių analoginiame pavidale atpažintų taškų skaitmeninimas buvo atliktas programiniu paketu PS.DIG, vektorizavimas skaitmeninėje formoje – ArcView programiniu paketu.
Tyrimo rezultatai svarbūs vykdant ortofotografinių žemėlapių vektorizavimą ir panaudojant juos topografinių žemėlapių M 1:10000 gamybai, kartografinių duomenų bazių sukūrimui. Žemės reformos srityje rezultatai svarbūs, naudojant analoginius ir skaitmeninius žemėlapius žemės sklypų projektavimui ir žemės sklypų plotų iš skaitmeninimo ir vektorizavimo metu gautų koordinačių skaičiavimui ir jų tikslumo nustatymui.
Atliekant ortofotografinių žemėlapių tikslumo tyrimo darbus panaudoti duomenys, pateikti VGTU GI ortofotografinių žemėlapių tikslumo tyrimo ataskaitoje[1].


Ortofotografinių žemėlapių gamyba susideda iš pagrindinių etapų:
1. Teritorijos aerofotografavimas. Šie darbai apima kontūrženklių koordinavimą ir markiravimą, ir fotografavimą. Lietuvos teritorijoje vykdant ortofotografinių žemėlapių gamybos projektą, aerofotografavimas buvo vykdytas trimis skirtingais masteliais M 1:20000, M 1:30000 ir M 1:40000. Masteliai M 1:20000 ir M 1:30000 naudojami aerofotografiją vykdant Švedijos firmai "Metria". Masteliu M 1:40000 Lietuvos teritorijoje buvo nufotografuotas vienas objektas, vykdant NATO užsakymą. Aerofotografavimui paruošiamas kontūrženklių išdėstymo projektas. Jame numatomas kontūrženklių skaičius ir aerotrianguliacijos blokai. Paprastai kontūrženkliai sutapdinami su pirmos ir antros klasės GPS punktais. Jei tokios galimybės nėra, kontūrženklių vietos užtvirtinamos pastoviais ženklais ir koordinuojama GPS metodais. Nustatomos kontūrženkių koordinatės ir altitudės. Kontūrženkliams naudojamų punktų tikslumo charakteristikos ir markiravimo tvarka nustatyta Valstybinės žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos patvirtintais techniniais reikalavimais.
2. Aerovaizdų skanavimas ir blokinė aerotrianguliacija. Ortofotografinių žemėlapių gamybai aerofotonuotraukos yra nuskanuojamos aukštos skiriamosios gebos fotoskaneriu. Skaitmeninių ortofotoplanų gamyboje yra naudojama HELAVA sistema (Leica / Helava DSW200, Leica / Helava stotis DPW670, Leica / Helava DPW770).
Blokinei trianguliacijai naudojama Zeiss Planicomp P2 analitinis ploteris sujungtas su Phocus systema. Automatiniam apdorojimui naudojama programinė įranga Leica Helava. Blokinės trianguliacijos metu skaičiuojama ir išlyginama skenuota skaitmeninių aerofotonuotraukų informacija. Tai automatizuotas blokinės trianguliacijos procesas.
3. Paviršiaus reljefo modelio sudarymas. Paviršiaus reljefo modelis sudaromas naudojant žemės paviršiaus atraminius ir aerofototranguliacijos taškus. Aukščio modelio kūrimui ant stereo vaizdo uždedami 25 x 25 m tinklelio sankirtų taškai su fiksuotais fotogrametriniais aukščiais. Mišku dengtose vietovėse reljefo modelis pataisomas dėl miško aukščio.
4. Paskutiniame darbo etape - ortofografinis žemėlapis sudaromas transformuojant paviršių atskirais ploto vienetais, naudojant paviršiaus reljefo modelį, į planą sudedant visą reikalingą atributiką: įbraižant koordinačių tinklelius, įrašant nomenklatūrą ir kitą panašią informaciją. Duomenys įrašomi į kompiuterines laikmenas, paprastai į kompaktinius diskus ir gaminami leidybiniai originalai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-29
DalykasGeografijos diplominis darbas
KategorijaGeografija
TipasDiplominiai darbai
Apimtis46 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis102.94 KB
AutoriusRIMVYAS
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaŽemaitijos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos poreikiams gaminami ortofotografiniai zemelapiai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą